Зарубіжна література 10 клас
Вітаю вас на уроці зарубіжної літератури.
Підручник https://shkola.in.ua/1662-zarubizhna-literatura-10-klas-parashchych-2018.html
Д/з надсилати: magdalina885@gmail.com
Посилання на онлайн-уроки: http://meet.google.com/fey-gcpz-rxq
14.11.24. Асинхрон
Проза й поезія пізнього романтизму та переходу до реалізму XIX ст. (6 год.)
Специфіка переходу від романтизму до реалізму. Німеччина. Романтизм у Німеччині. Е. Т. А. Гофман як представник гротескної течії романтизму. Віхи мистецького шляху. Протиставлення філістерів та ентузіастів як провідний конфлікт творчості Е. Т. А. Гофмана. «Крихітка Цахес на прізвисько Цинобер». Робота над змістом. (ТЛ) Гротеск, фантастика, соціальна сатира, психологізм, верлібр.
Читати стор. 49-56.
Текст твору: https://www.ukrlib.com.ua/world/printit.php?tid=143
Чому важливо прочитати "Крихітку Цахеса"?
07.11.24. Асинхрон
Контрольна робота 1. Твір-роздум за творами Гомера, Данте, Шекспіра
Як писати твір: https://naurok.ua/student/blog/yak-napisati-tvir-rozdum
Ось кілька тем, які можуть надихнути тебе:
24.10.24. Синхрон
Урок розвитку мовлення 1 (писемний). Підготовка до творчої роботи
Виконай тест за кодом 5750290 join.naurok.ua (по "Гамлету")
тест за 26.10.24. за кодом 4604316 join.naurok.ua
Повторення: https://naurok.com.ua/test/gomer-odisseya-552756.html
https://naurok.com.ua/test/dante-alig-eri-bozhestvenna-komediya-13314.html
https://naurok.com.ua/test/v-shekspir-gamlet-10-klas-1750665.html
17.10.24. Синхрон
Гамлет – вічний образ світової літератури. Багатогранність шекспірівських характерів. Відкритість твору в часі, його рецепція та інтерпретації в наступні епохи. (ТЛ) Вічний образ. (ЛК) Утілення поем Гомера і Данте, трагедії В. Шекспіра у творах мистецтва.
10.10.24. Синхрон
Тест за 26.09.24. Код доступу 4604316 join.naurok.ua
Тема уроку: В. Шекспір. «Гамлет». Робота над змістом. Провідні мотиви твору. Художній простір (данське королівство як символ).
Завдання: прочитати виразно монолог Гамлета https://dovidka.biz.ua/gamlet-buti-chi-ne-buti/,
відео надіслати
Напам’ять: один із монологів Гамлета за вибором учителя
03.10.24 Асинхрон
Тема: Англія. Ренесанс в Англії. Здобутки й представники. Здобутки драматургії В. Шекспіра. Філософські та моральні проблеми в трагедії «Гамлет». (ТЛ) Трагедія
Д/З: читати стор.35-42. Прочитати "Гамлет" Шекспіра
Занотувати паспорт твору: https://dovidka.biz.ua/hamlet-analiz/
26.09.24. Асинхрон
Тема уроку: Данте Аліґ’єрі. «Божественна комедія» (Пекло, І, V). Особливості композиції поеми. Концепція світу й людини. Алегоричний зміст образів та епізодів. Жанрова своєрідність твору
Завдання:
1. Вивчити матеріали підручника стор.32-34.
2. Виконати тест:
19.09.24. Синхрон
Тема:
Записати число, тему уроку.
Паспорт твору: https://dovidka.biz.ua/bozhestvenna-komediya-analiz/
Переглянути презентацію з теми: https://naurok.com.ua/prezentaciya-vidrodzhennya-dante-alig-eri-200403.html
Слухати аудіоверсію твору: https://www.youtube.com/watch?v=Oab6NeSXnp8&embeds_referring_euri=https%3A%2F%2Fdovidka.biz.ua%2F&source_ve_path=MjM4NTE
Вивчити матеріали підручника стор.27-34
12.09.24.
онлайн-урок
Читати текст, прослухати сюжет: https://www.ukrlib.com.ua/world/printit.php?tid=530
Розділ 2. Золоті
сторінки далеких епох. (7 год.).
Стародавня Греція. Етапи й шедеври античності (огляд).
Гомер. «Одіссея» (1-2 уривки за вибором учителя) (ТЛ) Міф, епічна поема. Гомер.
«Одіссея». Міфологічні, пригодницькі й побутові елементи в «Одіссеї». Уславлення
людського розуму, вірності, винахідливості й допитливості. Засудження
беззаконня, насильства й несправедливості та самовпевненості й марнославства.
Образ Одіссея.
Мета: формувати
ключові компетенції: спілкування державною мовою: тлумачить поняття
«міф», «епічна поема», «вічний образ»,
збагачує власне мовлення крилатими висловами з «Одіссеї»; інформаційно-цифрова: застосовує цифрові
технології для пошуку необхідної інформації, створює електронну
продукцію (презентації, афіші тощо) для популяризації
прочитаних творів; уміння вчитися: використовує різні
види читання (повільне, виразне, коментоване, повторне, вибіркове), здійснює самооцінювання
результатів власної діяльності,; соціальна та громадянська: визначає у
творах актуальні соціальні проблеми та ідеї, висловлює думку щодо
порушених у прочитаних творах соціальних проблем; обізнаність та
самовираження у сфері культури: сприймає прочитані
твори в контексті відповідної доби й сучасної культурної
ситуації, аналізує та інтерпретує твори в
аспекті національної культури та загальнолюдських цінностей, усвідомлює роль
античності в розвитку української і світової культури.
НЛ-2. «Громадянська відповідальність».
НЛ-3. «Здоров’я і безпека».
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Наочність: відео, роздавальний матеріал, ілюстрації до «Одіссеї», портрет
Гомера.
Перебіг уроку
І. Оргмомент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Прийом «Асоціативне гроно». Запишіть
асоціації до слова «античність».
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку
Мотивація
навчальної діяльності
Сьогодні ми
будемо говорити про етапи та шедеври античності. Запишіть тему у зошити.
IV. Вивчення нового матеріалу
1.
Слово вчителя. Щоб розпочати роботу, згадаймо, що ж таке античність і на
які періоди вона поділяється. А для цього проскануйте QR-код та повторіть
інформацію. У зошити запишіть періоди.
2.
Так, відрізняють два періоди античної культури:
-Давньогрецька культура;
-Давньоримська культура.
Подивіться на зображення, і скажіть, про який саме період
ми будемо говорити.
Саме про період давньогрецької культури
сьогодні поговоримо.
Працюватимемо наступним чином. Для занурення у ті часи, для розуміння
цієї епохи опрацюємо даний матеріал.
Робота в групах. Опрацювати матеріал і презентувати
прочитане за допомогою зображень
«Культурологи». Релігія. Греки
вірили, що боги правлять світом і визначають долю кожної людини. Вони вважали,
що боги живуть на горі Олімп. Кожен бог був покровителем певного явища. Царем
богів був Зевс– покровитель грому і блискавок, а царицею
його дружина Гера – покровителька домашнього вогнища. Було і ряд інших богів:
Афіна – богиня мудрості, захисниця;
Посейдон – бог моря;
Аїд – бог підземного царства мертвих;
Деметра – богиня землі;
Аполлон – бог світла, покровитель мистецтв;
Артеміда – покровителька живої природи;
Афродіта – богиня кохання і краси;
Арес – бог війни;
Гефест – бог-коваль, покровитель вогню;
Крім небесних богів були й різні земні
божества:
музи – 9 дівчат, що уособлювали різні види мистецтва;
сатири – козлоногі люди, покровителі лісів;
мойри – три сестри, богині долі;
німфи – богині джерел і тінистих гаїв.
Театр. В Греції було добре розвинутий театр,
в якому ставилися різні п’єси. Веселі, жартівливі п’єси називалися комедіями,
а сумні й серйозні – трагедіями. Театри будували на крутому
схилі гори. Знизу в гору півкругом піднімалися місця для глядачів. Внизу був
круглий майданчик, на якому виступали актори, називався він орхестра. Збоку
біля нього було приміщення, яке називалося скене, це місце для декорацій. Славетними
авторами трагедій були Есхіл (525–456 рр. до н. е.) і Софокл
(496–406 рр. до н. е.).
«Дослідники». Архітектура. Яскравими
виразниками грецької архітектури були храми. Їх завжди будували на підвищенні,
на горі або на штучній платформі. Прямокутну будівлю храму з усіх боків
оточували мармуровими колонами – портиком. Греки
використовували колони трьох типів (ордерів):
·
дорійські – прості й суворі на вигляд, зверху до низу
покриті жолобками;
·
іонійські –
стрункі і тонкі, капітель (верхня частина) колони зроблена у вигляді двох
завитків;
·
коринфські – капітелі колон були у вигляді кошика з
квітами.
Нерідко греки використовували
статуї-колони. Колони у вигляді чоловіків називалися атлантами,
у вигляді жінок – каріатидами.
|
|
Мал. 3.
Дорійська колона. |
Мал. 4.
Іонійська колона. |
|
|
Мал. 5.
Коринфська колона. |
Мал. 6.
Каріатиди. |
Скульптура. Відомими скульптурами Давньої Греції були Фідій, Мірон,
Поліклет та ін. Усі вони оспівували красу людського тіла.
Найвідомішими є статуї: «Дискобол» Мірона, «Афродіта» Праксителя, «Афродіта
Мілоська», та «Аполлон Бельведерський», невідомого скульптора і «Геракл з
левом» Лісіппа.
|
|
|
Історики. Олімпійські ігри. У Греції раз на 4 роки проводилися загальнонародні спортивні змагання
– ігри. Вони відбувались у місті Олімпії, тому й отримали
назву Олімпійських. На час проведення змагань по всій країні
оголошували мир. Перші Олімпійські ігри відбулися
в 776 р. до н. е. Крім того спортивні ігри проводились
на честь бога Зевса, храм якого теж був в Олімпії. У храмі стояло одне із 7
чудес світу – золота статуя Зевса, яка у V ст. була вивезена до
Константинополя, де під час пожежі і згоріла.
Освіта. У ІХ–VІІІ ст. до н. е. греки запозичили у фінікійців алфавіт і на
його основі склали свою азбуку. Вона мала 24 літери. У Давній Елладі
розвивалась освіта. Діти вільних греків із семи років ходили до школи. Їх
супроводжував раб, який звався педагогом, що означає «той,
хто водить дітей». Діти заможних батьків продовжували навчання до 18 років у
спортивних школах – гімнасіях.
Презентація «Цікаві факти про Стародавню Грецію.
Цікаві факти про Стародавню Грецію
Греція подарувала людству геніальних
філософів і вчених, дала походження тисячам сучасних слів і пояснила деякі
фізичні явища. Цікаві факти про Стародавню Грецію дозволять читачеві ближче
познайомитися з цією колискою світової цивілізації.
••• Стародавня Греція складалася
приблизно з півтори тисячі окремих міст-держав, найбільшим з яких було Афіни.
Незважаючи на те, що кожен з полісів мав свої закони і армію, конфлікти між
ними були повсякденним явищем.
••• Керувалися грецькі міста
зборами всіх дорослих жителів чоловічої статі або колегією найбагатших городян,
які називалися олігархами - «правлячою меншістю».
••• Забезпечені
гречанки вели дозвільний спосіб життя і єдиним гідним заняттям вважали
розглядання коштовностей. Вони не працювали, не навчалися грамоті, а для
годування власних немовлят брали спеціальних молочних рабинь.
••• Жінки, незгодні з таким станом речей,
називалися гетерами. Вони були освіченими, вели незалежний спосіб життя і дуже
рідко виходили заміж, оскільки вважалися поганими дружинами.
••• Середня
тривалість життя жінок в Стародавній Греції становила 36 років, у
чоловіків - 45. Дитяча смертність була дуже високою, половина дітей вмирала ще
в перший рік життя.
••• Вираз «внести свою лепту»
прийшов до нас із Греції. Внеском називалася сота частина драхми
(давньогрецької грошової одиниці), яка була дуже дрібною розмінною монетою.
••• На перших монетах особи богів і
героїв карбувалися в анфас. На таких зображеннях дуже швидко стирався ніс, тому
пізніше греки перейшли на профілі.
••• Поняття
демократії з'явилося саме в Стародавній Греції. За участь у виборах місцеві
жителі отримували плату, чим забезпечувалася дуже висока явка виборців.
••• Стародавні греки були першими,
хто зробив математику теоретичною дисципліною. Роботи Піфагора, Евкліда і
Архімеда лежать в основі сучасних підручників алгебри.
••• Фізичними вправами прийнято
було займатися оголеними.
••• Перші 13
олімпійських ігор складалися всього з однієї дисципліни - бігу.
••• Древніх атлетів нагороджували
оливковими вінками, гілками і оливковим маслом в амфорах.
••• Відповідно до древніх легенд
філософ Діоген жив в бочці. Насправді притулком знаменитому греку служив
великий глиняний посуд піфос, який закопували в землю для зберігання в ньому
зерна.
••• Елліни не пили вино в чистому
вигляді. Хмільний напій вони змішували з солоною водою (прісна була занадто
дорогою) в пропорції 1 до 7. Суміш пили протягом дня як прохолодний напій.
••• Місто Афіни було назване на
честь грецької богині. Саме вона вручила місту кращий дар - оливкове дерево.
Змагався з нею Посейдон, він дарував городянам воду. Спочатку ті зраділи, але
коли дізналися, що вона солона, переможницею визнали Афіну.
••• Перший туристичний путівник був
написаний в II столітті н.е. і називався він «Опис Еллади». У десяти книгах
автор твору Павсаній запрошує в подорож найцікавішими місцями Греції, описує
храми, статуї, театри і розповідає про місцевий уклад життя.
3.
Перегляньте відео та дайте відповіді на запитання.
Фізкультхвилинка
Покажіть види спортивних змагань у Давній Греції
4.
Відгадайте одного із авторів античного шедевру.
«Це найвидатніший і найлегендарніший співець античності, і,
мабуть, найвідоміший поет світу. Для численних поколінь знайомство з античною
культурою незмінно починається з його поем». (Гомер).
·
Про які поеми йде мова? ( «Іліада»,
«Одіссея»).
·
Згадайте з раніше вивченого, що таке
«гомерівське питання»? А допоможе вам пригадати наступний QR-код.
В зошити запишіть, які саме питання порушуються, коли йде мова
про Гомера.
5.
Аналіз поеми «Одіссея».
Пошукова критична робота. Ви вдома
ознайомилися з поемою «Одіссея». Спробуйте на основі прочитаного заповнити
таблицю «Міфологічні, пригодницькі та побутові елементи у поемі «Одіссея».
Міфологічні |
Пригодницькі |
Побутові |
Небожителі, німфи, чарівниці, ідеальне
царство фраків |
Боротьба з циклопом (кіклопом)
Поліфеном, зла чарівниця Кіркея перетворила на свиней військо Одіссея.
Головний герой упорався із женихами, які надокучали його дружині Пенелопі. |
Батальні сцени, поєдинки героїв,
військові звичаї, побут давніх греків. Царівна пре білизну, дбає про чистоту
одягу всієї родини, пряде. |
V. Підсумок уроку.
«Закінчи речення»
·
Я сьогодні дізнався…
·
Мені сподобалось…
·
Я запам’ятав….
Читати стор.15-27
05.09.24. Асинхрон
Тема:
Коментарі
Дописати коментар